Donanım Teknolojileri

Günümüzde bilgisayar tabanlı tüm elektronik cihazların, elektronik parçalarını donanım teknolojileri başlığı altında toplayabiliriz. Belirli bir işlemi belirli bir sürede yapmaya çalışan tüm cihazlarda işlemci bulunur. Yapılan işe göre işlemci tipi değişebilir. Kısaca işlemci tanımı ise; bilgisayarın çalışmasını ve bu birimler arasındaki veri akışını kontrol eden, verilerin değerlendirilip yeni veriler üretilmesi sağlayan elektronik aygıtlara denir.

Donanım ve Yazılım Teknolojileri

7 Ocak 1946 tarihinde ilk kez insan hayatına giren bu teknoloji 73 yıldan beri hızlı bir şekilde evrilmiş ve günümüzde daha hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir. Donanım teknolojileri bir ya da birden fazla elektronik parçanın bir araya getirilmesi ve bu parçaların birbirleriyle yazılımlar aracılığıyla entegre çalışması insan hayatını oldukça kolaylaştırmaktadır. Bu parçalar anakart, işlemci, power, ram bellek, harddiskler, grafik kartları, yüksek hızlı iletim kabloları, bağlantı cihazları (Bluetooh, Wi-Fi), monitör, tarayıcılar, hareket sensörleri, parmak izi okuyucular, kameralar vb. oldukça fazla sayıdadır. İş, eğlence, güvenlik gibi bir çok alanda kullanılmakta olan parçalar insan hayatını büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Temel donanım parçaları arasında en önemlisi anakarttır. Bu parçalar arasında köprü görevi gören ve aralarındaki kordinasyonu sağlayan yapılandırılmış parçadır. İşlemci ise, bilgisayarın beyin görevini yerine getirir. Bütün işlemler burada hesaplanır ve işlenen veri gideceği yere gönderilir. Ram bellek ise çok yüksek hız gerektiren işlemleri tutarak daha hızlı bir biçimde gerçekleşmesini sağlar. Grafik kartı, yüksek çözünürlükteki görüntüleri işleyebilen yüksek hızlı bir işlemci mimarisine sahiptir. İşlenen görüntü verileri direkt olarak monitöre aktarılır. Power supply ise kullandığınız donanım parçalarının ihtiyacı olan elektrik enerjisini karşılamak için kullanılır. Ayrıca prizden alınan elektriği güç dengesini koruyarak her donanıma gerekli miktarda elektrik aktarılmasını sağlar.

Gelişen Donanım Teknolojileri

Donanım teknolojileri, hayatımızda devrimsel nitelikte değişimlere neden olmaktadır. Bilgilerin hızlı bir biçimde ulaştırılmasını sağlayan bu teknolojinin altyapısı bilgisayar, insan faktörü ve diğer iletişim araçlarına dayanır. Bu teknoloji yaşamın neredeyse her alanında işlerimizi pratik bir biçimde gerçekleştirmemize yardımcı olur. Günümüzde ekonomik yapı üzerinde de büyük bir dönüşüm yaşatan bu teknoloji ile henüz hayal edemediğimiz yenilikler ile gelişmeye devam etmektedir.

Donanım teknolojileri ve bilgisayar anakartı